kapidag.com

Karşıyaka Beldesi

Hakkında Kısaca

Sayfamıza hoş geldiniz, bugün günlerden 27 Kasım 2021, Cumartesi ve hava Az Bulutlu sıcaklık ise tahmini olarak 19°C olması bekleniyor Karşıyaka Beldesi için ...

Genel Bilgi

Karşıyaka Beldesi Genel Bilgi :

Karşıyaka Köyü Çakıl köyünden önce doğu kıyı şeridinin en son köyüdür. Köy balıkçılık bakımından olduça gelişmiştir. Balıkçılık köy ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturur. Son yıllarda yapılan köy limanı bir çok balıkçı kayığını barındırabilcek niteliktedir. Balıkçılığın takibinde ise tavuk bakıcılığı ve yetiştiriciliği köylünün son yıllarda yine önemli bir geçim kaynağı olmuştur. Karşıyaka tarihi geçmişinde ise önemli tarihi eserlerin bilgisine ulaşabilirsiniz. Eski ismi PERAMOS tur. Bu gün ise köy yapısının ve sınırlarının yukarısına çıkarak Karşıyaka Belediyesi olmuştur.

Karşıyaka Köyü Konaklama ve yeme- içme olanakları:

Karşıyaka'da herhangi bir konaklama imkanı bulunmamaktadır. Ama buraya 6 km lik bir uzaklıkta olan Dalyan'da konaklama imkanları bulunmaktadır.

Karşıyaka Köyü Ulaşım:

Karşıyaka Belediyesine ulaşım oldukça kolaydır. Karşıyakaya ulaşmak için ilk önce Bandırma'ya gelmelisiniz ! Bandırma'dan yaklaşık olarak 26 km lik bir uzaklıktadır. Bandırma - Erdek karayolunun Tatlısu ayırımına dönerek buradan sırasıyla Tatlısu'yu ve Dalyan'ı geçtikten sonra Çayağazı , Karşıyaka ayırımından Karşıyaka ayrımına girerek yaklaşık 2 km lik bir yolculuk daha yaparak Karşıyaka'ya ulaşabilirsiniz ! Karşıyaka'ya yaz ve kış sezonlarında düzenli olarak otobüs seferleri vardır. Yaz sezonunda 30 dk lık aralar Belediye kooperatif otobüsleri ile de ulaşabilirsiniz ! Bir kişi ulaşım ücret bedeli ise 4 TL dir. Karşıyaka otobüsleri Bandırma içindeki eski garajdan hareket etmektedir. Yine Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin karşısındaki duraklardan da Karşıyaka otobüslerine binebilirsiniz.Detaylı ulaşım haritasını görmek için burya tıklayınız !

Karşıyaka Köyü Ekonomisi

Karşıyakanın ekonomisini büyük bir kısmını balıkçılık oluşturmaktadır. Son yıllarda balıkçılık için yatırımlarda yapılmıştır. Ama balıkçılık artık Marmarada eskisi kadar gelir getirmemektedir. Bundan dolayıda buradaki halk beyaz et için tavuk bakıcılığı ve tavuk yetiştiriciliğine yönelmiştir. Bölgede bulunan Banvit, Şeker Piliç gibi işletmeler için tavuk yetiştiriciliği önem kazanmıştır. Yine tarımda bölgede sürdürülmektedir , özellikle zeytincilik Karşıyakada oldukça gelişmiştir. Burada yetiştirilen zeytinlerin büyük bir kısmı Erdek'teki kooperatife satılmaktadır. Kooperatif aracılığı ile işlenen zeytinler ise kalitesine göre sofralık zeytin olarak satışa sunulmaktadır.

Ulaşım

Konaklama

Sayfa son düzenlenme tarihi, 31-05-2020 21:12:25