kapidag.com

Erdek

Hakkında Kısaca

Sayfamıza hoş geldiniz, bugün günlerden 27 Kasım 2021, Cumartesi ve hava Az Bulutlu sıcaklık ise tahmini olarak 19°C olması bekleniyor Erdek için ...

Genel Bilgi

Erdek' te kalacak otel, Pansiyon veya villa arıyorsanız ve fiyat bilgilerini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Erdek pansiyon bilgileri için buraya , Erdek otel bilgileri için ise buraya tıklayabilirsiniz. Erdek hakkındaki diğer bilgilere sağdaki menüden yada aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsniz.

Erdek Hakkında Genel Bilgi :

Erdek Güney Marmara'da bulunan Balıkesir'e bağlı, Türkiye'de turizmin doğduğu yerleşimlerden biridir. Erdek'te bulunan nitelikli oteller, moteller, pansiyonlar ve kiralık villalar yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. İstanbul'a deniz yolu(Istanbul deniz otobüsleri) ile son dönemlerde yakınlığı ön planda vurgulanan Erdek'in yerli turist kitlesinin büyük bir yüzdesinin İstanbul merkezli olması sağlanmış ve sağlanmaya devam etmektedir. Son yıllarda yenilenen oteller, moteller, pansyonlar, işletmeler ve Erdek Belediyesi'ne ait Kaya The Rock Club , Arteka Taş Restaurant bu küçük şehirin turizm anlamında önemini artırmaktadır. 2010 yazında hizmete giren Erdek Dalış Merkezi ise ; Erdek'te su altı turizminin gelişmesi için hizmet vermektedir. Güney Marmara'da kurulmuş olan bu şirin yerleşim beldesinde aradığınız bir çok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Kapıdağ Yarımadası üzerindeki en gelişmiş yerleşim birimi ise Erdek olup, tatil planınızın oluşumunda göz ardı etmemenizi öneririz.

Erdek'te kışın açık olan oteller toplantı ve seminerleriniz için sizlere farklı bir seçenek olabilir. Coğrafya ve konum olarak, bir çok büyük şehire yakınlığı yapılabilecek değişik aktivitelerle Kapıdağ Yarımadasının kalbi konumundadır Erdek. Sıralanan başlıklarımızdan Erdek otelleri, restaurantları, ulaşım, tarihçesi ve diğer başlıklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Erdek Ulaşım:

Ankara, Bursa, İzmir, Balıkesir istikameti üzerinden gelenler(D-200 veya E-90 karayolu ile gelenler) Erdek'e ulaşmak için önce Bandırmaya gelmelisiniz. Sehir merkezine girmeden Bandırma Çevre Yolundan Çanakkale - Erdek istikametine yönelerek 18 km lik 25- 30 dk süren bir yolculuktan sonra Erdek'e varabilirsiniz. Eğer Erdek'e gelmeden kamplar istikametine gidecekseniz; Düzler köyü çıkışındaki kavşaktan gideceğiniz yolu seçebilirsiniz.

Erdek Belediyesinin yaz ve kış sezonlarında düzenli olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Bandırma - Erdek arası ulaşımı özel halk otobüslerince sağlanmaktadır. 33-35 kişilik klimalı otobüsler düzenli olarak sizlere hizmet vermektedir. Erdek otobüsleri Bandırma'da sahilde bulunan ilçe minübüsleri kalkış noktasından( İDO - iskelesi Bandırma Eken Otel önünden) hareket etmektedir. Aynı zamanda Erdek özel halk otobüslerine İstanbul'dan gelenler ise Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin hemen karşısındaki otobüs duraklarından binebilirler.1 kişi ulaşım bedeli 8 TL( 2017 yaz fiyatıdır) dir. Yaz sezonu için 30 dk lık aralarla otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Erdek'e ulaşımda navigasyon cihazı kullanacaklar için gps koordinat bilgisi 40° 23′ 55″ N, 27° 47′ 35″ E 40.398611°, 27.793056° şeklindedir.

Erdek'e olan uzaklıklar:

# Bandırma..22 km

# Gönen......55 km

# Susurluk...62 km

# Balıkesir...107 km

# Bursa......117 km

# Antalya....627 km

# Ayvalık....190 km

 

Erdek Cumhuriyet Meydanı

Erdek'in kalbi olarak nitelendirebileceğimiz bir noktadır. Törenlerin , kutlamaların ve Erdek'e gelenlerin ilçe garajından sahile doğru yürüdüklerinde ilk ulaştıkları nokta burasıdır. Erdek'in hangi plaj bölgesine gitmek isterseniz isteyin öncelikle Cumhuriyet meydanına gelir buradan ulaşır, sonrasında tekrar bu bölgeye gelebilirsiniz. Ayrıca Erdek ziyaretinizi sonlandırmadan yada bir sabah kahvaltısı ile başlangıç vermeden önce buraya gelerek Erdek Zeytinli Ada'ya bakarak burada bulunan çay bahçelerinde güzel dakikalar geçirebilirsiniz. Meydanda bulunan takı eşyaları ise özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgisinide çekmektedir. Yine Erdek Cumhuriyet Meydanında bulabileceğiniz uzun yıllardır hizmet veren Dondurmacılar ise sıcak yaz günlerine ayrı bir zevk katmaktadır.

Erdek Plajları

KURBAĞALI PLAJI

Erdek'in en eski güzelliğe sahip yazlık evlerin bulunduğu Seyit Gazi Tepesine yakın olan , eğlenceli güzel bir plajdır. Denize sıfır konumdaki bu plaj , Erdek ziyaretlerinin olmazssa olmazı gibidir, sıcak yaz günlerinin serin yaz akşamları yada sabah koşuları için tercih edilen bu plaj sizlere güzel bir yürüyüş yada hoş bir deniz zevki yaşatabilir. Eski Askeri gazinoyu geçince başlayan plaj Seyit Gazi Tepesinin eteklerinde son bulmaktadır. Yürüyüşünüz esnasında sahilde bulunan büyük çınar ağaçlarının gölgesinde ufak bir mola , yada banklar da dolunaylı gecelerdeki manzara size hiç bir yerde bulamayacağınız anları yaşatabilir. Erdek'in en eski plajlarından olan Kurbağlı plajı günümüzde de sizlere bir çok aktivite için güzelliğini sürdürebilmektedir. Plajın sonunda bulunan Arteka Taş Restoran ise Erdek'in en lüks ve gözde restoranlarından olup burada panoramik bir Erdek manzarasında sizlere yemek zevkini yaşatabilmektedir.

ÇUĞRA PLAJI (ÇİĞURA)

Erdek'in en tanınmış plajarından birisidir. Bu kısım daha çok oteller ve Erdek'e gelen yerli ve yabancı turistler için ayrılmıştır. Erdek Çuğra Plajı , Türkiye'de bulunan bir çok plaj gibi taşlık ve yosunluktan değil aksine ince bir kumdan oluşmaktadır. Şelf alanın geniş bir coğrafi yapıda olan bir plaj olması için güvenli bir deniz eğlencesi sağlamaktadır (Şelf alanı : kıyı sığılığı). Palmiye ağaçları ile karşılayan Çuğra Plajı sizlere yol boyunca yeşil büyük palmiye ve diğer ağaçlarla ve masmavi bir deniz ile eşlik etmektedir. Gece ve gündüz yürüyüşleri, sabah koşuları için sizler için güzel bir olanak sunan Çuğra Plajında bulunan nitelikli oteller , kamp alanları ve uzun geniş kumsalı yaz tatilinizden alabileceğiniz keyfi artırmaktadır. Çuğra plajındaki bulunan otellerin cafeleri , restoranları sadece konaklayan misafirleri için değil tüm herkeze açık bir şekilde hizmet vermektedir. Çuğra plajının en son noktasında bir köprü üzerinden ulaşacağınız noktadaki çay bahçeleri ve restoranlar sizler için gün batımında güzel bir seçenek olabilir.

Erdek Kastri Mevkii & Kamplar Bölgesi Plajı (GEDEVE)

Erdek İlçesi Merkezine ulaşmadan sizi karşılayan bu bölge yol boyunca bölgenin geçim kaynağında önemli pay oynayan zeytin ağaçları ile çevrilidir. Yaz aylarında yazlıkların villaların ağırlıklı olduğu bölgede, geçmişte bir çok kurum ve kuruluşa ait kamplar bulunmaktaydı. Günümüzde bu kuruluşlara ait kamplar özelleştirme politikası ile kişisel teşebüslere devredilmektedir. Kamplar bölgesi olarak bilinen bu bölgenin çok ince bir kuma sahip olup Erdek'teki diğer plajlar gibi şelf alanı geniştir(şelf alanı: deniz derinliğinin uzunluğu-kısalığı). Kır gazinoları ve lokantalar ve eğlence noktaları , karavan , çadır kamp için size hizmet sunan işletmeler bu bölgede bulunmaktadır. Erdek'in diğer plajlarına göre daha sakin bir imkan sunan bu uzun sahil şeridinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Erdek Kamp Tesisleride bulunmaktadır. Mavi bayrağı ile sizlere temiz ve sakin bir tatil olanağını uzaklara gitmeden sunan bölgedir.

Erdek Seyit Gazi Tepesi

Erdek İçesinin tümünü görebilecek düzeyde olan ve Erdek'e en yakın yer Seyit Gazi Tepesidir.Geçmişten günümüze farklı amaçlarla kullanılmıştır.Halen kale surları kalantılarına rastlanan bu tepede mağra ve köprüler bulunmaktadır. Seyit Gazi Tepsinin üst noktasında eski kilise yıkıntılarından kalıntılar halen mevcuttur.Halk arasında Seyit Gazi Türbesi olarak bilinen Türbe de tepenin üst noktasında bulunmatadır.Halk arasında tepeye çıkarak dua eden ve isteklerinin temisili resimlerini çizen yada temsili şekillerini yapanların, dilek için ağaçlara çeşitli bezler bağlayanların, mum yakanların dileklerinin kabul olduğu söylenir.Bu tepe üzerinde bulunan dört bin kişilik Kaya The Rock isimli eğlence merkezi ise görmeye alışık olmadığınız , mimarisi ile dikkat çeken ve ses akustiği ile büyülüyen bir eğlence merkezidir. Yaz aylarında tanınmış sanatçılara ev sahipliği yapan işletme önceki yıllarda Erdek Belediyesince işletilmişitir. 2011 yazında ise özel bir işletmeci tarafında işletilen eğlence merkezi Erdek'in , Türkiye'nin elit işletmeleri arasında yer almaktadır.

Erdek Zeytinli Ada

Erdek'i simgeliyen ve bir çoğumuzun fotoğrafında yer alan , bu ada Erdek'in bir çok yerinden görünür vaziyettedir.Kıyıdan koşup atlansa üzerine çıkılacak yakınlıkta görünen bu ada ismini üzerinde bulunan iki zeytin ağacından almaktadır. Ada üzerinde M.S. 500'lerde inşa edildiği düşünülen Meryem Ana Kilisesinin kalıntıları bulunmaktadır. Altıgen yapılı vaftiz hanesi Anadolu'daki Ortodosks mimarisine sahip olan bu yapı zamanın en büyük vaftiz havuzuna sahiptir. Meryem Ana adına inşa edilmiştir, yekpare ince damarlı beyaz mermerden oyularak oluşturulmuştur. Evliya Çelebinin Seyahatnamesi'nde adadaki ılıcadan çıkan suyun göz hastalıklarına faydalı geldiği geçmektedir. Adada bulunan bu suyun faydalı olduğuna tarihte bölgede yaşayanlar tanıklık etmişlerdir.2006 yılından 2011 yılına kadar devam eden kazı çalışmaları, bu yapının kalıntılarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. 2011 yılı yazında arkeopark olarak ziyarete açılması düşünülmektedir.

Tarihi Erdek Atatürk İlköğretim Okulu

1800 'lü yılların sonlarında hastane amaçlı olarak yapılan bu yapı Erdek İlçesinde ayakta kalabilmiş nadir tarihi yapılardan birisidir. Günümüzdeki ismi Atatürk İlköğretim okulu şeklinde bilinmektedir. Şehir Merkezindeki bu yapı Kurtuluş Savaşında da ülkemize hizmet vermiştir. Burada yaralanan ve şehit olan askerlerimiz Erdek Şehitliğine defnedilmiştir. Bir çok Erdek'linin eğitim öğretim hayatında ilk başlangıcı sağlayan bu yapı 2009 kadar kullanılmıştır.Mimari yapısındaki beyaz büyük mermer sütunlar yapıldığı dönemin bir çok özelliğini göstermektedir.

Palata Çeşmesi (PAĞATHON)

Erdek'in bir kilometre kuzeyinde bulunan bu çeşme bol ve soğuk akan suyu ile meşhurdur. Orta çağda inşaa edildiği düşünelen bu çeşme adını Rumca "πηγή"(Pağathon) kaynak kelimesinden almaktadır. Halk arasında bu çeşme ile ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Çeşmenin suyundan içen kişinin bekar ise en kısa sürede evleneceği ve Erdek'li değil ise Erdek'ten yer sahibi olacağı söylenmektedir. Görülmeye ve ziyaret edilmeye değer güzel yapılardan birisidir.

Çifte Oluk - Apostol (AYİA APOSTOLİ)

Erdek' ten Ocaklar Beldesine doğru giderken yolun sağ tarafında bir tabelada Apostol Kır gazinosu yazısı bulunmaktadır. Burası gerek tarihi gerekse doğa açısından Erdek'in en önemli noktalarından biri. geçmişte burada Ayia Apostoli isimde küçük bir kır kilisesi varmış. Bu bölge için bir çok hikaye anlatılmaktadır.Erdek'te yaşanyan halk buraya özellikle hıdrellezde (mayıs ayının ikinci haftası) gider. Burada bulunan çeşmeden su içen ve çınar ağacının içinden 3 kez geçenlerin dileklerinin gerçekleştiği söylenmektedir.

Not: Bu sayfadaki bazı bilgilerin kaynağı Erdek Belediyesi http://erdekinfo.erdek-bld.gov.tr sayfasından alınarak derlenmiştir.

Erdek'te Restaurant ve Cafeler

Erdek'te Cumhuriyet meydanında bir çok lokanta pasthane bulunmatadır. Ayrıca Cumhuriyet Meydanına çok yakın olan Erdek ÖGS tostçusunu denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Kurbağlı plajı istikametinde lokanta ve çay bahçesi göremezsiniz ama Kurbağlı Plajının sonunda bulunan Erdek Arteka Taş Restaurant, Erdek'in en seçkin restauranttıdır, yaz aylarında rezarvasyonsuz yer bulma şansınız düşüktür.

Çuğra plajı istikametinde devam ettiğinizde lokanta ve cafeler, balar karşınıza çıkacaktır.

Erdek Eğlence

Cowboys Bar , A bar , Lal Bar , Papağan Bar Erdek'in eski unutulmaz eğlence mekanlarından olup Çuğra Mevkiinde sıralanmışlardır. Ayrıca Kaya The Rock Club Erdek'in en büyük ve en seçkin eğlence merkezidir. Yaz boyunca büyük etkinliklere yer verene bir eğlence merkezidir Kaya The Rock Clup & Disco.

Erdek'te ve Kapıdağ Yarımadasında Yapabileceğiniz Etkinlikler

Erdek'te yani Kapıdağ Yarımadasına tatil için geldinizde yapabileceğiniz bir çok etkinlik var. Yapmanız gereken öncelikle içinizdeki kaşifi uyandırmanız gerek ! Daha sonra mı ?

Erdek plajlarından kumsalın ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası turu yapabilirsiniz Bisiklet , Motorsiklet , Arazi Aracı , Araç ile Yürüyerek (rotalar eklenecektir).

Kendi sağlığınız , sevdikleriniz için zeytinyağı ve ürünlerinden alabilir, hediye edebilirisniz.

Arteka Taş Restaurant ' ta gün batımında güzel bir balık menüsünü deneyebilirsiniz.

Erdek Sahil Çay Bahçelerinden birinde bir sabah veya akşam üzeri çayı içebilirsiniz.

Kyzikos Antik Şehirini gezebilirisiniz. Detaylı kyzikos haritası eklenecektir.

Dolunaylı gecelerde sahilde güzel manzaralar yakalayabilirisiniz.

Yarımadanın koylarını gezebilir ve çok güzel panoramik resimler yakalayabilirsiniz.

Balık Mezatından sabah erken saatte taze balık alabilirsiniz.

Ballıpınar, Ormanlı, Turanlar , Doğanlar köylerinde kırmızı sofralık taze soğanı deneyebilirsiniz. Çokça almanızı tavisiye ederiz bu lezzeti bulmak kolay olmuyor.

Doğa Yürüyüşleri yapabilirisiniz.

Atlı safariye çıkabilirisiniz. İletişim bilgileri eklenecektir.

Erdek Su altı dalışı yapabilirsiniz.

Adalara günü birlik dahil gezi yapabilirisiniz. Marmara Adası, Avşa Adası, Ekinlik Adası na .

Ulaşım

Konaklama

Oliva Havuzlu Pansiyon bilgi için tıklayınız...
Erdek Pansiyon bilgi için tıklayınız...
Erdek Pansiyon bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Daire No:4 bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Daire No:5 bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Daire No:6 bilgi için tıklayınız...
Sevil Apart bilgi için tıklayınız...
Deniz Sitesi Pansiyon bilgi için tıklayınız...
günluk kıralık bilgi için tıklayınız...
erdek pansiyon daire bilgi için tıklayınız...
Baykal Pansiyon bilgi için tıklayınız...
Erdek Sahibinden Kiralık bilgi için tıklayınız...
Erdek Müstakil bilgi için tıklayınız...
Demetgül Pansiyon bilgi için tıklayınız...
Acet Otel bilgi için tıklayınız...
Hotel Alevok (Alevok Otel) bilgi için tıklayınız...
Arteka Otel bilgi için tıklayınız...
Kondu Otel bilgi için tıklayınız...
Eker Bermuda Otel bilgi için tıklayınız...
Hotel Helin Erdek bilgi için tıklayınız...
Yağcı Otel bilgi için tıklayınız...
Bisera Hotel bilgi için tıklayınız...
Pınar Otel bilgi için tıklayınız...
Arda Motel bilgi için tıklayınız...
Kırtay Butik bilgi için tıklayınız...
Yosun Otel bilgi için tıklayınız...
Erdek Tuana Otel bilgi için tıklayınız...
Belgin Otel bilgi için tıklayınız...
Kafkas Motel bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Villa No:1 bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Villa No:2 bilgi için tıklayınız...
Erdek Havuzlu Villa No:3 bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Villa No:4 bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Villa No:5 bilgi için tıklayınız...
Erdek Villa No:6 bilgi için tıklayınız...
Villa Poyraz bilgi için tıklayınız...
Erdek Villa bilgi için tıklayınız...
Baran Apart Kiralık Daire bilgi için tıklayınız...
Erdek Apart Pansiyon bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Daire No:7 bilgi için tıklayınız...
Paradise Kamp (Camping) bilgi için tıklayınız...
Erdek Turizm Pansiyon bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık bilgi için tıklayınız...
Erdek Yalı Mahallesi bilgi için tıklayınız...
Erdek Günlük Kiralık bilgi için tıklayınız...
Erdek Günlük Kiralık bilgi için tıklayınız...
Erdek Kiralık Oda bilgi için tıklayınız...
Erdek Günlük Halitpaşa M. bilgi için tıklayınız...

Sayfa son düzenlenme tarihi, 31-05-2020 21:10:40