kapidag.com

Çayağzı Köyü

Hakkında Kısaca

Sayfamıza hoş geldiniz, bugün günlerden 23 Ekim 2020, Cuma ve hava Güneşli sıcaklık ise tahmini olarak 22°C olması bekleniyor Çayağzı Köyü için ...

Genel Bilgi

Çayağzı Köyü Genel Bilgi :

Çayağazı köyü halk arasında ŞahinBurgaz olarak bilinmektedir. Geçimini Kapıdağ'ın bu bölgesinde bulunan diğer köyler gibi ağırlıklı olarak balıkçılıktan sağlamaktadır. Çayağazı köyü Kapıdağ'ın Marmaraya bakan kısmında kuzeyde bulunur doğusunda Kestanelik ve batısında ise Ballıpınar Köyleri bulunmaktadır. Geçmişte burada Rumlar ve Manavlar birlikte yaşamışlardır.Şimdi ise bu civardaki yakın köylerde olduğu gibi bu köyüdede Selanik Göçmenleri yaşamaktadır. Köy yüksek tepelerden oluşmaktadır.Çevrenin koyları hala Rumca adları ile anılıyorlar: Draça, Büyük ve Küçük Kakıskala, Burkiki ve başkaları. Güney sahillerimizi aratmayacak güzellikte koylar sıralanıyor.Çayağzı’nda zeytincilik ve ipekböceği yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Dut ve kiraz zamanı ayrı bir taddır.

Çayağzı köyü tarihçe:

Kestanelik'in batısındaki Şahinburgaz (Diavati) köyünün yanındaki kamışlığa bugün Kalemlik denmektedir. Mevkiin Rum'ca adı Kalami (Kamış) idi. Burada Ayia Paraskevi isimi bir manastır ve onun yıkısının çevresinde İşlenmiş mermerler, sütun-başlıkları ve diğer bina aksamı göze çarpmaktadır. 1949 yılı yazında bu çevrede prehistorya araştırmalar: yapan Dr. İ. Kılıç Kökten tarafından Şahinburgaz köyü yakınında bulunan ikiz mezar dikkate değer bir Özelliktedir. Yekpare ve yontulmuş kapaktaşlarının harç kullanmadan çatılması suretiyle yapılan ve müşterek bir bölme ile ayrılan bu çifte sanduka ilgi çekici, nadir bir mezar tekniği göstermektedir. Dr. Köten, burada bulduğu seramik parçalarına göre mezarın Grek - Roma çağına ait olduğunu bildirmiştir.

Çayağzı köyüne nasıl ulaşılır?

Çayağzı Köyü’ne pazar günleri dışında Bandırma’dan minibüs seferleri var. 55-60 dakika sürüyor. Otomobille gidenler Bursa üzerinden Bandırma’ya geldikten sonra şehir merkezine girmeden Erdek yoluna dönecekler.İstanbuldan deniz otobüsüyle gelenler ise Erdek otobüs durağının(deniz otobüsü iskelesinin hemen orada buluna) yanında Çayağazı(Şahinburgaz) otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirler. Bandırma - Erdek Karayolunun Tatlısu ayrımı takip ederek, Dalyan mevkiinni geçtikten sonra Karşıyaka ve Çayağazı ayırımından da Çayağazı istikametine dönerek ulaşımı sağlayabilirsiniz. Ulaşım Ücreti kişi başı 6 TL dir. Köye hafta içi Bandırmadan Saat 14:00 da otobüs kalkmaktadır. Çayağazında ise sabah 8:15 - 8:30 saatlerinde Bandırma istikametine otobüs kalmaktadır.Daha detaylı ulaşım için haritaya bakabilirsiniz. Çayağazına detaylı ulaşım haritasını görmek için burya tıklayınız ! Yan taraftaki resimde Çayağazı' na giderken yanından geçeceğiniz köyün göleti bulunmaktadır. Bu gölet köy halkının tarımda kullanacağı suyu karşılmaktadır.

Ulaşım

Konaklama

Çayağzı Köyü Konaklama ve yeme- içme olanakları:

Ballıpınar Köyünde turistlik bir yemek üzerine ve konaklama üzerine her hangi nitelikli bir tesis yoktur. Sahildeki kahvelerde bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz.

Erdek Pansiyonları, Erdek Otelleri, Ocaklar Otelleri, Ocaklar Pansiyonları, Ormanlı Pansiyonları, Narlı Pansiyonları , Turan Köy Pansiyonları

Sayfa son düzenlenme tarihi, 13-06-2020 21:05:39