Çakıl Köy | Erdek | Balıkesir | Kapıdağ Yarımadası
kapidag.com

Çakıl Köy

Hakkında Kısaca

Sayfamıza hoş geldiniz, bugün günlerden 23 Ekim 2020, Cuma ve hava Parçalı Bulutlu sıcaklık ise tahmini olarak 22°C olması bekleniyor Çakıl Köy için ...

Genel Bilgi

Çakıl Köy Genel Bilgi :

Çakıl Köy Genel Bilgi Çakıl Köy Kapıdağ yarımadası'nın en doğusunda kalan köydür. Bu gün Çakıl Köy'ün ekonomik geçimi ağırlıklı olarak balıkçılıktan sağlanmaktadır yine tavuk bakıcılığıda köye ekonomik katkıda bulunmaktadır. köy halkının tarımla uğraşı ise kendine yetecek kadardır. Çakıl köy' e Güney batısında Karşıyaka ve Kuzey Batsındaki Kestanelik Köyleri Komşu köyleridir. Çakıl köy Turizm Bakanlığınca ilan edilen Kapıdağ Yarımadası'ndaki turizm alanın dışında kalan 3 bölgeden biridir. Köyün turizm değeri açısından bir değeri bulunmamaktadır. Çakıl Köy Tarihçe Karşıyaka'da şimdiye kadar önemli eski eserlere rastlanmamışsa da Çakıl köyü bu bakımdan pek ziyade zengindir. Köyün arkasındaki vadide, Solimari Çeşmesi'nin üstündeki bir kitabede, çeşmenin 465 yılında, Kîzikos Metropoliti Theodosios zamanında yapıldığının yazılı olduğu bilinmektedir. Çeşmeni kuzeyindeki, Sızak Deresi denen ve eski adı Paliokhori (Eskikoy) olan yerde çamur ve taşla yapılmış bir kilise yıkısı vardır. Aynı mahalde, kiliseni adı yapısı ile hiç bir ilgisi bulunmayan, kompozit düzenli, gayet büyük bir mermer sütunbaşlığı durmaktadır. Vadinin yamaçlarının güzel ve beyaz mermer ocakları ile dolu olması bu büyük sütunbaşlığının başka yere gönderilmek üzere burada yapılıp bırakılmış olabileceği ihtimalini akla getiriyor. Köy içindeki kiliselerde, evlerin duvarlarında, bilhassa ağaçtan yapılma bina direklerinin altında pek çok mermer sütunbaşlığı, kıymetli antik parçalar ve kitabeler kullanılmıştır. Meselâ, köyün kuzey-batısındaki kiliselerden birisinin duvarında kırık kitabe bulunmaktadır. Eski ahâlisini Girit menşe'li olduğu bilnen bu köy. Birinci Umumi Harpten önce vapur uğrağı işlek ve ileri bir yerdi. Rumlar gittikten sonra Köye Thrakia'dan gelen Türk aslından göçmenler yerleştirilmiş ve Çakıl İsmi verilmiştir. Çakıl ve Kestanelik köyleri arasında, Kapıdağı yarımadasının en doğu noktası olan Fener Burnu vardır. Şimal rüzgarlarının taksim yeri olan bu buruna, çıplaklığından ve sararmış renginden dolayı eskiden Kapsali (Yanık) denirdi.

Çakıl Köyü Konaklama ve yeme- içme olanakları:

Çakıl köy'de konaklma konusunda turistlik amaçlı veya benzer amaçla kiraya verilen bir yer bulunmamaktadır. Günübirlik yapacağınız ziyaretlerle tanımınıza önereriz. Konaklama için ise en yakın Dalyan daki tesisleri tercih edebilirsiniz. Çakıl köyünde her hangi bir re staurant bulunmamaktadır. Bizler ise sizlere köy kahvesinde bir bardak çay içmenizi kesinlikle öneririz.

Çakıl Köyüne nasıl ulaşılır?

Nasıl Ulaşılır ? Çakıl Köy'e ulaşım için ilk olarak Bandırma - Erdek Karayolundan Tatlısu İstikametine Dönüldükten sonra Dalyan Mevkiini geçerek Karşıyaka Çayağazı ayırımına kadar gelinir burdan Karşıyaka istikametinde yaklaşık 2 km devam edildikten sonra Çakıl Köy istikametine de dönüldükten sonra Yaklaşık olarak 2-3 Km lik bir yolculuk sonunda Çakıl Köy'e ulaşılır.Ulaşım yaklaşık olarak 50-60 dk sürmektedir.Çakıl Köye Hafta içi düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Çakıl Köyden her sabah 8:30 da Bandırma istikametinde otobüs kalkmaktadır. Bandırmadan da yine saat 12:00 ve 14:00 saatlerinde Çakıl Köy istikametine Otobüs seferi bulunmaktadır. 1 kişi ücreti 2.5 YTL( 2007 yaz fiyatıdır. ) dir. Çakıl Köy otobüsleri Bandırma içinden otogardan hareket etmektedir. Deniz otobüsü ile İstanbul'dan gelenler ise Bandırma deniz otobüsü iskelesinin karşısında bulunan otobüs duraklarının oradan Çakıl Köy otobüslerine binebilirler. Çakıl Köy'e detaylı ulaşım haritasını görmek için burya tıklayınız !

Ulaşım

Konaklama

Erdek Pansiyonları, Erdek Otelleri, Ocaklar Otelleri, Ocaklar Pansiyonları, Ormanlı Pansiyonları, Narlı Pansiyonları , Turan Köy Pansiyonları

Sayfa son düzenlenme tarihi, 31-05-2020 21:06:20