kapidag.com

Bandırma

Hakkında Kısaca

Sayfamıza hoş geldiniz, bugün günlerden 19 Eylül 2020, Cumartesi ve hava Hafif Yağmurlu sıcaklık ise tahmini olarak 22°C olması bekleniyor Bandırma için ...

Genel Bilgi

Bandırma Genel Bilgi :

Bandırma Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan 600 Km² yüzölçümlü bir yerleşim birimidir. Doğusunda Karacabey, batısında Erdek, güneyinde Manyas ve Kuş gölü bulunmaktadır. Aynı adla anılan körfezde yer alan Bandırma, önemli bir liman kentidir. İstanbul’a hızlı feribot ile 1,45 saat, Bursa’ ya otobüs ile 1,30 saat ve İzmir’ e de 3,30 saatlik uzaklıktadır.Bandırma Balıkesir'in en büyük ilçesidir. Kapıdağ Yarımadasının bir çok yerine ulaşım için ilk olarak Bandırma'dan geçmelisiniz. Bandırma'da son yıllarda Bandırma Belediyesince Cumhuriyet Meydanında ve İDO çıkış noktalarında bir çok değişiklik yapılmıştır. Bandırma son değişikliklerinden sonra modern bir şehir görünümü kazanmaya başlamış ve şehirdeki yaşam olanaklarıda doğal gaz ve akıllı şehir sistemi gibi yeniliklerle üst seviyeye getirilmesi devam etmektedir. Şehir modern yapıya yaklaşırken doğal bir çok güzelliğinden uzaklaşmaktadır. Bandırma bir çok ulaşım noktası için geçiş noktasıdır. Özellikle son yıllarda İDO ile Bandırma üzerinden Ege ve Güney sahillerine gidiş süresi İstanbul üzerinden çok daha kolay ve konforlu bir hale gelmiştir.

Ballıpınar Köyü Konaklama ve yeme- içme olanakları:

Ballıpınar Köyünde turistlik bir yemek üzerine ve konaklama üzerine her hangi bir tesis yoktur. Ama sizlere köy kahvesinde denize karşı bir çay içmenizi öneririz.

Bandırma Ulaşım:

Bandırmaya ulaşım çevre illerden ve istanbulsan ulaşım oldukça kolaydır. Bursadan Yaklaşık olarak 110 km. Balıkesir'den de 110-120 km bir uzaklığa sahiptir buda 1-1.5 saatlik bir zaman almaktadır. istanbul'dan ise 1 saat 45 dk. hızlı feribot seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Bursa'dan Balıkesir'den İzmir ve Ankara'dan Otobüs seyahat firmalarında tercih ettiğiniz ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz Bir çok firmanın düzenli olarak seferleri yaz ve kış mevcuttur. İstanbul Deniz Otobüsleri ile de oldukça rahat ve konforlu bir ulaşımı en hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bandırma Tarihçesi

Bandırma Tarihçesi Bandırma’nın ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Çeşitli araştırmalardan, Bandırma’nın M.Ö 8 veya 9. yy’lar arasında, Kapıdağ yarımadasındaki Kyzikos şehri ile aynı zamanda kurulmuş olabileceği sonucuna varılmıştır. Bir balıkçı köyü olan ve Kyzikos şehri devletinin limanı olarak da kullanılan Bandırma, o yıllarda “Güvenilir Liman” anlamına gelen “Panormos” olarak anılıyordu. I. Dünya Savaşı yıllarında Bandırma, Çanakkale Boğazı’nın kapatılması ile bölgesel olarak büyük bir önem kazanmıştır. Savaş sonrası 2 Temmuz 1920 tarihinde Yunanlılar tarafindan işgal edilen Bandırma 17 Eylül 1922 tarihinde işgalden kurtarılmıştır. Bandırma Coğrafyası Bandırma Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan 600 Km² yüzölçümlü bir yerleşim birimidir. Doğusunda Karacabey, batısında Erdek, güneyinde Manyas ve Kuş gölü bulunmaktadır. Aynı adla anılan körfezde yer alan Bandırma, önemli bir liman kentidir. İstanbul’a hızlı feribot ile 1,45 saat, Bursa’ ya otobüs ile 1,30 saat ve İzmir’ e de 3,30 saatlik uzaklıktadır. Bandırma’nın güneyinde yer alan Kuş gölü ( Eski adı Manyas Gölü)’nün yüzölçümü 192 km2.’dir. Kuşgölü’nün kuzeyinde dünyaca ünlü ve Avrupa Konseyi A sınıfı diplomalı Kuşcenneti yer almaktadır.

Bandırma Sosyo kültürel Yapı Bandırma Merkez Nüfusu 170,000 civarındadır. Günümüzde 33 adet İlköğretim okulunda (Kent Merkezi: 22, Belde-Köyler: 11) ve 9 adet lisede toplam 22.977 öğrenci eğitim görmektedir. Öğrencilerin 21,200’ü kent merkezinde bulunmaktadır. Ayrıca Çıraklık Eğitim Merkezi’nde 856, Halk Eğitim Merkezi’nde de 369 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversite eğitimi konusunda da Bandırma önemli gelişmeler göstermiştir. 1993-1994 öğretim yılında, Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı olarak hizmete giren Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Bandırma Meslek Yüksekokulu ve 1996-1997 öğretim yılında açılan Bandırma Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda toplam 681 öğrenci yükseköğrenimini sürdürmektedir. Eğitim düzeyindeki bu gelişmişlik ve %100’e ulaşan okuma-yazma oranı, Bandırma’nın kültürel yaşamına da büyük canlılık kazandırmaktadır. Bandırmalılar yıl boyunca 2 adet sinema salonunda ve diğer salonlarda sergi, panel, konferans, konser, gösteri gibi çeşitli kültür ve sanat olaylarını izleme olanağı bulmaktadırlar. Bandırma Ekonomisi : Bugün ülkemizde üretilen kimyasal gübrenin % 15’i, etlik civcivin % 25’i, yumurtalık civcivin ise % 20’si Türkiye genelinde Beyaz etin % 22’si, Türkiye genelinde Yumurtanın % 22’si Bandırma’da üretilmektedir. Bandırma Limanı, İstanbul’dan sonra 3.000.000 Ton/yıl kapasitesi ile Marmara denizindeki en büyük ikinci limandır. 20.000 gros tona kadar 15 adet gemi aynı anda yanaşıp yükleme ve boşaltma yapabilmektedir. Bandırma, kara-hava-deniz-demiryolu ulaşım olanaklarının tamamına sahip ender yerleşim alanlarından birisidir.

Ulaşım

Konaklama

Erdek Pansiyonları, Erdek Otelleri, Ocaklar Otelleri, Ocaklar Pansiyonları, Ormanlı Pansiyonları, Narlı Pansiyonları , Turan Köy Pansiyonları

Sayfa son düzenlenme tarihi, 15-06-2020 13:46:52