kapidag.com

Ballıpınar Köyü ( Ballıpınar Mahallesi)

Hakkında Kısaca

Sayfamıza hoş geldiniz, bugün günlerden 27 Kasım 2021, Cumartesi ve hava Az Bulutlu sıcaklık ise tahmini olarak 19°C olması bekleniyor Ballıpınar Köyü ( Ballıpınar Mahallesi) için ...

Ballıpınar köyü Kapıdağ Yarımdasının en kuzey bölgesinde kalan eski bir yerleşim yeridir. Ballıpınar köyü halk arasında yerel olarak Kocaburgaz köyü olarak da bilinmektedir. Ulaşım bakımında yarımadanın en uzak lokasyonlarından birisidir. Doğası ve yapısı bakımından son derece doğal kalmayı başarabilmiştir. 

Genel Bilgi

Ballıpınar Köyü Genel Bilgi :

Ballıpınar Köyü Hakkında Genel Bilgi Ballıpınar köyü halk arasında Kocaburgaz olarak bilinen Kapıdağ Yarımadası'nın Marmara'ya bakan yüzünde yer almaktadır. Ballıpınar doğasıyla tam yeşille mavinin birleşmesine en iyi verilebilecek örnektir. Kocaburgaz Köyünün eski adı ise LANGADA olarak bilinmektedir. Dr. Markis Çayağızı'nın batısındaki LANGADA nın Horasanlı temel kalıntıları dolaysıyla vaktiyle burada bir kalenin olabileceğini söylemiştir.Köy halkı içindeki adi olan KOCABURGAZ bunu doğrulamaktadır. Çünkü bilindiği gibi BURGAZ 'in kelime anlamı Kale demektir. Ballıpınar köyünde günümüzde eskilerden kalmış çok az şey bulunmaktadır. Ballıpınar doğasıyla Kapıdağ Yarımadasının eşsiz yerlerindendir. Gerçekten günmüzde görülmeye değer yerlerden biridir. Özellikle köye gelirken geçeceğiniz yollar sizleri büyülemek için yeterli olacaktır. Ballıpınar köyünde bir çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Kapıdağ Yarımadası üzerinde görmenizi kesinlikle tavsiye edeceğimiz köylerden biridir. Akşam saatlerinde Tekirdağ kıyılarının ışıklarınıda görebilirsiniz , gün batımında ise eşsiz manzaralarla karşılacaksınız Ballıpınar köyünden ayrılırken , Erdek veya Çayağazı istikametine devam etsenizde !

Ballıpınar Köyü Ekonomisi

Ekonomi Köyün ekonomik kaynakları Balıkçılık, dünyaca ünlü sofralık kırmızı soğan ve az miktarda meyve bahçeleri ile zeytincliktir. Köyün coğrafi yapısı nedeniyle tüm alivyonlu toprakların biriktiği bir düzlük üzerinde kuruludur. Bu sebeptend dolayı Kapıdağ Yarımadasın'da bahçecilik olanaklarının ve meyve yetiştirilmesinin kısıtlı yapılabildiği yerlerden birisidir. Kırmızı soğanını ise balıkla birlikte bir yemeğinizde denemenizi kesinlikle öneririz.

Ulaşım

Ballıpınar köyüne ulaşmak için İlk olarak Bandırmadan Tatlısu istikametinden sonra Dalyan mevkiini geçerek Karşıyaka - Çayağazı ayırmına kadar geleceksiniz yaklaşık olarak 24 km lik bir mesafe buradan Çayağazı istikametinde devam ederek Çayağazı köyünü geçerek yaklaşık olarak yine bir 4-5 km lik bir yoldan sonra Ballıpınar köyüne ulaşabilirsiniz ! Daha detaylı bilgi için haritaya bakabilirsiniz.Detaylı ulaşım haritasını görmek için buraya tıklayınız ! Ballıpınar Köyüne düzenli bir otobüs seferi günde 1 sefer şeklindedir. Sabah erken saatte Köyden Bandırma'ya ulaşım öğlen saatlerinde Bandırma'dan Ballıpınar'a ulaşım gerçekleşmektedir. buraya ulaşım ancak kendi aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla sağlayabilirsiniz. Ulaşım 90-100 dk. ortalama bir zaman almaktadır. Kaynak Bu sayfadaki bazı bilgiler M. Reşit Ertüzün'ün "Kapıdağ Yarımadası ve Çevresindeki Adalar" adlı Kitabından Alınıştır.

Konaklama

Ballıpınar Köyünde turistlik bir yemek üzerine ve konaklama üzerine her hangi bir tesis yoktur. Ama sizlere köy kahvesinde denize karşı bir çay içmenizi öneririz.

Sayfa son düzenlenme tarihi, 01-06-2020 15:28:47