kapidag.com

Aşağıyapıcı Köyü - Mahallesi

Hakkında Kısaca

Sayfamıza hoş geldiniz, bugün günlerden 27 Kasım 2021, Cumartesi ve hava Az Bulutlu sıcaklık ise tahmini olarak 19°C olması bekleniyor Aşağıyapıcı Köyü - Mahallesi için ...

Aşağıyapıcı köyü Kapıdağ Yarımadasının doğu tarafına doğru haraket etmek istediğinizde göreceğiniz ilk yerleşim birimidir. Erdek - Tatlısu yol ayrımından Tatlısu ve diğer köyler istikametine yönelmeniz yeterlidir. Oldukça küçük ve eski bir yerleşim yeridir. 

Genel Bilgi

Aşağıyapıcı köyü Kapıdağ Yarımadası'nın en eski köylerinden biridir. Aşağıyapıcı köyü Tatlısu ,Dalyan Karşıyaka hattının başlangıcındaki ilk köydür. Yarımadanın en güneyinde kalan köydür. Kapıdağ köylerinden bu gün Aşağıyapıcı ismini taşıyan Neokhorion (Yeniköy) Makedonyalı Rumlar tarafından 1791 yılında kurulduğunu Perrot' dan öğreniyoruz. Günümüzde Aşağıyapıcı köyü çok büyük olmayıp turizmden çok kendi yerleşik halkına yönelik bir yaşam sürdürmektedir. Aşayapıcı köyü Kyzikos Medeniyetinin yaşadığı alanlarda yer almaktadır. Aşağıyapıcı köyünün bugün büyük bir alanı sit alanı içinde olup köy üzerinde inşaat faaliyetlerine izin verilmemektedir. Antik Kyzkos Şehrinin Büyük bir bölümünü içeren günümüzdeki Aşağıyapıcı köyünde tarihten kalıntılara halen daha rastlanmaktadır. Köyün içerisindeki eski bir kilisede günümüzde ev olarak kullanılmaktadır !

Aşağıyapıcı köyü yeme-içme olanakları:

Aşağıyapıcı köyünde yeme içme noktasında turizm yönünden nitelikli bir tesis bulunmamaktadır.Aşağıyapıcaya yakın olan tesisler Tatlısu' da Balık Restaurant ve Tatlısu'dan sonra Lokanta , Beach Club, barlar cafeler bulunmaktadır.

Aşağıyapıcı Köyü Ekonomisi:

Köyün ekonomisi balıkçılık ve zeytincilikten oluşmaktadır. Köy turizm yönünden gelişme daha yeni yeni faaliyet göstermeye başlamıştır. Yazın sıcakta gölgede resimde de görüldüğü gibi yapılan hazırlıklar sezon başladığında avlanacak balıklar içindir.

Kaynak Bu sayfadaki bazı bilgiler M. Reşit Ertüzün'ün "Kapıdağ Yarımadası ve Çevresindeki Adalar" adlı Kitabından Alınıştır.

Ulaşım

Aşağıyapıcı'ya ulaşmak için Bandırma-Erdek Karayolunun Erdek Tatlısu ayırımından Tatlısu istikametine dönmeniz gerekmektedir. Bu yol ayrımında gerekli levhaları ve işaretçileri rahatlıkla görebilirsiniz ! Bu istikamete döndükten sonra yaklaşık olarak 2-3 km lik bir mesafeden sonra Aşağıyapıcı köyüne ulaşabilirsiniz ! Ulaşım yaklaşık olarak Bandırma'dan 20 dk sürmektedir.Daha detaylı Gezgin size harita üzerinde yardımcı olacaktır. Aşağayapıcı Köyüne Balıkesir Büyükşehir Belediyesi denetiminde hareket eden toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarına İstanbul'dan gelenler Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin karşısında bulunan otobüs duraklarından binebilirler. Bandırma içinden ise Bandırma Otogarından otobüsler hareket etmektedir. Yaz aylarında sabah 7:00 den akşam 23:00 a kadar otobüs bulma olanağınız vardır. Kış tarifeleri ise Bandırmda 19:00 da son bulmaktadır, ayriyetten kış tarifelerindeki hava koşulları sefer saatlerinde geciklemelere sebep olabilmektedir.

Konaklama

Aşağıyapıcı köyü turizme yönelik bir köy olmadığından turistik bir konaklama tesisi bulunmamaktadır, ancak en yakın olarak Tatlısu köyü'ne bağlı pansiyon veya sezonluk kiralık daire şeklinde konaklama olanaklarını bulabilirsiniz ! Daha çok konaklama alanları Aşağıyapıcı köyünden Tatlısu istikametine giderken yola yakın yerlerdedir. Aşağıyapıcı köyünde özellikle kyzikos döneminden kalan bazı tarihi kalıntıları inceleyebilirsiniz !

Sayfa son düzenlenme tarihi, 25-04-2021 01:02:50